Award Winners 2018

Enfranchisement and Right To Manage Awards 2018 – Winners  Announced!

We are delighted to announce the winners from this years Enfranchisement and Right to Manage Awards. The winners were announced at Church House in London on 7th June 2018, where over 250 industry professionals came together to celebrate all of their achievements over the past year.

This year the ERMA’s are celebrating our 10th birthday and we would like to take this opportunity to thank the sponsors, judges and supporters for all of their support over the last 10 years! May the ERMAs continue to grow over the next 10 years!.

Congratulations to all of this year’s winners, highly commended and finalists!


Young Professional of the Year

Sponsored by

Howard Kennedy

Winner: Colin Horton – Horton Valuers

Highly Commended:
Juliet Peberdy – Forsters LLP
Toby Boncey – Falcon Chambers

Finalists:
Angela Alexiou – YVA Solicitors
Clive Scrivener – Scrivener Tibbatts Ltd
Colin Horton – Horton Valuers
Juliet Peberdy – Forsters LLP
Toby Boncey – Falcon Chambers


Solicitor of the Year

Winner: Roger Hardwick, Brethertons

Highly Commended:Hema Anand, Bircham Dyson Bell

Finalists:
Amy Jackson – Forsters LLP
Hema Anand, Bircham Dyson Bell
Mark Chick – Bishop & Sewell LLP
Roger Hardwick, Brethertons
Sajel Patel – Shoosmiths LLP
Tim Morgan, ODT Solicitors
Yashmin Mistry – JPC Law


Solicitors Firm of the Year

Winner:  Bishop & Sewell

Highly Commended: Brethertons

Finalists:
Bishop & Sewell
Bolt Burdon
Brethertons
ODT Solicitors
Shoosmiths LLP
 


 

Barrister of the Year

Sponsored by

Pemberton Greenish

Winner: Paul Letman – Falcon Chambers

Highly Commended: Mark Loveday – Tanfield Chambers

Finalists:
Mark Loveday – Tanfield Chambers
Paul Letman – Falcon Chambers
Piers Harrison – Tanfield Chambers

 


 

Chambers of the Year

Sponsored by

Forsters

Winner: Tanfield Chambers

Highly Commended: Falcon Chambers

Finalists:
Falcon Chambers
Tanfield Chambers


Valuers of the Year

Sponsored by

JPC Law

Winner: myleasehold

Highly Commended: Marr-Johnson & Stevens

Finalists:
Marr-Johnson & Stevens

myleasehold


Regional Professional of the Year

Winner: Roger Hardwick –Brethertons

Highly Commended: 
Cassandra Zanelli – PM Legal Services
Daniel Tang – Judge & Priestley

Finalists:
Cassandra Zanelli – PM Legal Services
Daniel Tang – Judge & Priestley
Harriet Thornton – LCF Law
Roger Hardwick –Brethertons

Tim Morgan – ODT Solicitors


 

Outstanding Achievement Award

Winner:  Philip Rainey QC, Tanfield Chambers

Please click here to view the Enfranchisement and Right To Manage Awards 2017 winners.

 

The Awards are kindly supported by:

 

FPRA logo

 

 

 

 

RICS logo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AWARD FINALISTS 2018

Enfranchisement and Right To Manage Awards 2018 – Finalists Announced!

We are excited to share the Judges’ list of Finalists for the 2018 Enfranchisement and Right to Manage Awards, shortlisted from all entries received this year.

Our independent judging panel have reviewed all of the entries and the scores are now in. The Enfranchisement & Right to Manage Awards have become an important calendar event within the industry and we are excited to be celebrating our 10th awards this year!

Congratulations and good luck to everyone shortlisted. We look forward to celebrating with you all on 7th June 2018 at Church House.


Young Professional of the Year

Sponsored by

HowardKennedy_logo

Finalists:

Angela Alexiou – YVA Solicitors
Clive Scrivener – Scrivener Tibbatts Ltd
Colin Horton – Horton Valuers
Juliet Peberdy – Forsters LLP
Toby Boncey – Falcon Chambers


Solicitor of the Year

Finalists:
Amy Jackson – Forsters LLP
Hema Anand, Bircham Dyson Bell
Mark Chick – Bishop & Sewell LLP
Roger Hardwick, Brethertons
Sajel Patel – Shoosmiths LLP
Tim Morgan, ODT Solicitors
Yashmin Mistry – JPC Law


Solicitors Firm of the Year

Finalists:
Bishop & Sewell
Bolt Burdon
Brethertons
ODT Solicitors
Shoosmiths LLP
 


 

Barrister of the Year

Sponsored by

Pemberton Greenish logo
Finalists:

Mark Loveday – Tanfield Chambers
Paul Letman – Falcon Chambers
Piers Harrison – Tanfield Chambers

 


 

Chambers of the Year

Sponsored by

Finalists:
Falcon Chambers
Tanfield Chambers


Valuers of the Year

Sponsored by

JPC Law

Finalists:
Marr-Johnson & Stevens
myleasehold


Regional Professional of the Year

Finalists:
Cassandra Zanelli – PM Legal Services
Daniel Tang – Judge & Priestley
Harriet Thornton – LCF Law
Roger Hardwick –Brethertons

Tim Morgan – ODT Solicitors


 

Outstanding Achievement Award

The Winner will be announced on the night of the awards.

Please click here to view the Enfranchisement and Right To Manage Awards 2017 winners.

 

The Awards are kindly supported by:

 

FPRA logo

 

 

 

 

RICS logo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Award Winners 2014

We would like to congratulate all the finalists and offer extended congratulations to the winners and highly commended winners.

The Winners are:

Barrister of the Year

Winner: Michael Pryor, Maitland Chambers

Highly Commended:
Ellodie Gibbons, Tanfield Chambers
Philip Rainey QC, Tanfield Chambers

Finalists:
Ellodie Gibbons, Tanfield Chambers
Michael Pryor, Maitland Chambers
Philip Rainey QC, Tanfield Chambers

 

Chambers of the Year

Winner: Tanfield Chambers

Highly Commended:
Landmark Chambers
Falcon Chambers

Finalists:
Landmark Chambers
Tanfield Chambers
Falcon Chambers

 

Solicitor of the Year

Winner: Anna Favre, Pemberton Greenish

Highly Commended:
Hema Anand, Coleman Coyle
Mark Chick, Bishop & Sewell
Daniel Tang, Crabtree Law

Finalists:
Anna Favre, Pemberton Greenish
Hema Anand, Coleman Coyle
Mark Chick, Bishop and Sewell
Margarita Madjirska-Mossop, Mayfield Law
Jeremy Hudson, Speechly Bircham
Daniel Tang, Crabtree Law

 

Solicitors Firm of the Year

Winner: Brethertons

Highly Commended:
Bishop & Sewell
JPC Law

Finalists:
Brethertons
Bishop and Sewell
JPC Law
Speechly Bircham
Crabtree Law
Forsters

 

Valuer of the Year

Winner: Tim Martin, Marr-Johnson & Stevens

Highly Commended:
Tim Sheridan, Sheridan Surveyors

Finalists:
Tim Martin, Marr-Johnson & Stevens
Tim Sheridan, Sheridan Surveyors
Jeremy Dharmasena, Knight Frank

 

Valuers of the Year

Winner: Savills

Highly Commended:
Marr-Johnson & Stevens
Myleasehold

Finalists:
Savills
Marr-Johnson & Stevens
Myleasehold
Carter Jonas

 

Young Professional of the Year

Winner: Eleanor Murray, CMS Cameron McKenna

Highly Commended:
Naomi Heathcote, Speechly Bircham
Amy Chance, Pemberton Greenish
William Bethune, Bolt Burdon

Finalists:
Eleanor Murray, CMS Cameron McKenna
Amy Chance, Pemberton Greenish
William Bethune, Bolt Burdon
Harriet Thornton, LCF Law
Caroline Anstis, Piper Smith Watton
Naomi Heathcote, Speechly Bircham

 

Regional Professional of the Year

Winner: Roger Hardwick, Brethertons

Highly Commended:
ODT Solicitors

Finalists:
Roger Hardwick, Brethertons
ODT Solicitors
Dean Wilson LLP

 

Expert Witness of the Year

Winner: Kevin Ryan, Carter Jonas

Highly Commended:
Jeremy Dharmasena, Knight Frank

Finalists:
Kevin Ryan, Carter Jonas
Jeremy Dharmasena, Knight Frank
Simon Scott-Barrett, Cluttons

 

Outstanding Achievement Award

Winner: Robert Orr-Ewing, Knight Frank

Award Winners 2017

Enfranchisement and Right To Manage Awards 2017 – Winners Announced!

We are delighted to share the winners from the Enfranchisement and Right to Manage Awards 2017.

The winners were announced at an awards ceremony and dinner on Thursday, 8th June at No 8 Northumberland Avenue, London, WC2N 5BY, which brought together over 300 people from the industry.

We would like to congratulate all of the finalists and offer extended congratulations to the winners and highly commended winners.

Solicitor of the Year

Winner: Roger Hardwick, Brethertons

Highly Commended: Hema Anand, Bircham Dyson Bell | Tim Morgan, ODT Solicitors

Finalists:

Hema Anand, Bircham Dyson Bell
Roger Hardwick, Brethertons
Simon Masters, CG Naylor LLP
Tim Morgan, ODT Solicitors


Solicitors Firm of the Year

Winner: Forsters

Highly Commended: Bircham Dyson BellBrethertonsODT Solicitors

Finalists:
Bircham Dyson Bell
Bishop & Sewell
Brethertons
Forsters
ODT Solicitors


Barrister of the Year

Sponsored by

Pemberton Greenish logo

Winner: James Fieldsend, Tanfield Chambers

Highly Commended: Stan Gallagher, Tanfield Chambers 


Chambers of the Year

Sponsored by

Winner: Tanfield Chambers

Highly Commended: Falcon Chambers

Finalists:
Falcon Chambers
Tanfield Chambers


Valuers of the Year

Sponsored by
Wallace LLP

Winner: Marr-Johnson & Stevens

Highly Commended:  Knight Frankmyleasehold

Finalists:
Knight Frank
myleasehold
Marr-Johnson & Stevens


Young Professional of the Year

Sponsored by

HowardKennedy_logo

Winner: Tornike Purcell, Bolt Burdon

Highly Commended: Sharan Dhadda, Brethertons, Jonathan Achampong, Wedlake Bell LLP

Finalists: 
Tornike Purcell, Bolt Burdon
Sharan Dhadda, Brethertons
Shu-Yan Cao, CG Naylor
George Calvert, Pemberton Greenish LLP
Jonathan Achampong, Wedlake Bell LLP


Regional Professional of the Year

Winner: Roger Hardwick, Brethertons

Highly Commended: Cassandra Zanelli, PM Legal ServicesTim Morgan, ODT Solicitors

Finalists:
Roger Hardwick, Brethertons
Emily Fitzpatrick, Hart Brown Solicitors and Leasehold Law LLP
Tim Morgan, ODT Solicitors
Cassandra Zanelli, PM Legal Services


Outstanding Achievement Award

Sponsored by

Winner: Alex Greenslade, Honorary Secretary ALEP and Chairman at Leasehold Solutions


Other event sponsors:


Table gift sponsors:

Bircham Dyson Bell

Please click here to view the Enfranchisement and Right To Manage Awards 2016 winners.

 

 

The Awards are kindly supported by:

 

FPRA logo

 

 

 

 

RICS logo

 

 

 

 

Awards Finalists 2017

Enfranchisement and Right To Manage Awards 2017 – Finalists Announced!

We are excited to share the Judges’ list of Finalists for the 2017 Enfranchisement and Right to Manage Awards, shortlisted from all entries received this year.

We were delighted to have received so many entries demonstrating the dedication and passion (and competitive nature!) of those working in the industry. Our independent judging panel has been scrutinising each entry submitted and the scores are in!

We are looking forward to welcoming you and celebrating these high levels of performance with you on Thursday, 8th June at No 8 Northumberland Avenue, London, WC2N 5BY.

Solicitor of the Year

Finalists:

Hema Anand, Bircham Dyson Bell
Roger Hardwick, Brethertons
Simon Masters, CG Naylor LLP
Tim Morgan, ODT Solicitors


Solicitors Firm of the Year

Finalists:
Bircham Dyson Bell
Bishop & Sewell
Brethertons
Forsters
ODT Solicitors


Barrister of the Year

Sponsored by

Pemberton Greenish logo

The Winner will be announced on the night of the awards.


Chambers of the Year

Sponsored by

Finalists:
Falcon Chambers
Tanfield Chambers


Valuers of the Year

Sponsored by
Wallace LLP

Finalists:
Knight Frank

myleasehold

Marr-Johnson & Stevens

 


Young Professional of the Year

Sponsored by

HowardKennedy_logo

Tornike Purcell, Bolt Burdon
Sharan Dhadda, Brethertons
Shu-Yan Cao, CG Naylor
George Calvert, Pemberton Greenish LLP
Jonathan Achampong, Wedlake Bell LLP


Regional Professional of the Year

Finalists:

Roger Hardwick, Brethertons
Emily Fitzpatrick, Hart Brown Solicitors and Leasehold Law LLP
Tim Morgan, ODT Solicitors
Cassandra Zanelli, PM Legal Services


Outstanding Achievement Award

Sponsored by

The Winner will be announced on the night of the awards.


Other event sponsors:


Table gift sponsors:

Bircham Dyson Bell

Please click here to view the Enfranchisement and Right To Manage Awards 2016 winners.

 

 

The Awards are kindly supported by:

 

FPRA logo

 

 

 

 

RICS logo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Booking

*** SOLD OUT ***

Ticket Rates:
Early Bird discounts available until 15th March 2018.

Individual rates:
Early booking discount: £250 + VAT
Standard rate: £275 + VAT

Table rates (table of 10):
Early booking discount:
Standard Table: £2195 + VAT
Platinum Table: £2395 + VAT

Booking rates from 16th March 2018.
Standard Table: £2495 + VAT
Platinum Table: £2700 + VAT

Standard Table includes: 

  • Welcome reception
  • Table signposted with company logo
  • 3-course meal for 10 with beer, wine, and soft drinks
  • The ceremony hosted by guest speaker

Platinum Table includes: 

    • Welcome reception
    • Table signposted with company logo
    • 2 x bottles of bubblies served at your table
    • 3-course meal for 10 with beer, wine, and soft drinks
    • The ceremony hosted by guest speaker 

      *additional charges for kosher meals and cash bar available after dinner

Enter

ENTRIES ARE NOW CLOSED!

EXTENDED Deadline: 4th April 2018 at midday
There will be no further extension and entries after this date will not be accepted.

Entries are now open for the 2018 Enfranchisement and Right to Manage Awards! Once again, we are not including nominations so you need not wait for one to enter. Please see below the 3 processes you need to complete to enter:

For each category the judges require:

  1. Statement: of up to 1500 words expressing how you have met the judging criteria, why you think you deserve to win and what makes you stand out as an individual/company.
  2. Up to three testimonials: These do not count towards your supporting statement word count, however each should be between 150 and 250 words in length.
  3. Photograph:
    1. For individual award categories: A high resolution head-shot
    2. For company award categories: A high resolution logo

Please ensure your photo is of high-resolution print quality (minimum 300 dpi) at least 10cm x 10cm. File types accepted: jpg, pdf, eps. The images will be used in event materials both on-site and post event.

Once you have completed your entry:

Review: There is an opportunity to review your submission before submitting your entry.

Submit: On submitting your entry you cannot recall information sent. Please double check you are satisfied with your entry before confirming the submission.

Please register or login to the entry portal below for further details on each element of the entry process. You are able to save your progression, go back, exit and return as many times as you like until you hit submit. Please note that once you do submit your entry, changes cannot be made and you cannot recall your entry.

The deadline for entries is strictly the 4th April 2018, entries after this date will not be accepted. The entry portal will close at midday on 4th April 2018 thereby not allowing any further entries after this time. Please ensure you submit your entry ahead of this deadline to avoid disappointment.

If you have any questions regarding the entry process, please email Charlotte Benton-Hughes – charlottebh@newsontheblock.com

Winners 2016

Enfranchisement and Right To Manage Awards 2016 – Winners Announced!

The Enfranchisement & Right to Manage Awards brought together 370 people from the industry. We would like to congratulate all the finalists and offer extended congratulations to the winners and highly commended winners.

The Winners are:

Solicitor of the Year

Winner:
Mark Chick of Bishop and Sewell LLP

Highly Commended:
Anna Favre of Pemberton Greenish LLP
Simon Masters of CG Naylor LLP

Finalists:
Anna Favre of Pemberton Greenish LLP
Eleanor Murray of CMS Cameron McKenna LLP
Emily Fitzpatrick of Hart Brown Solicitors
John Stephenson of Bircham Dyson Bell
Mark Chick of Bishop and Sewell LLP
Simon Masters of CG Naylor LLP
Tim Morgan of ODT Solicitors


 

Solicitors Firm of the Year

Winner:
Pemberton Greenish LLP

Highly Commended:
Bishop and Sewell LLP
CMS Cameron McKenna LLP

Finalists:
Bishop and Sewell LLP
Brethertons LLP
CG Naylor LLP
CMS Cameron McKenna LLP
ODT Solicitors
Pemberton Greenish LLP
SA Law


 

Barrister of the Year

Sponsored by

Pemberton Greenish logo

Winner:
Philip Rainey QC of Tanfield Chambers


 

Chambers of the Year

Winner:
Tanfield Chambers

Highly Commended:
Falcon Chambers

Finalists:
Falcon Chambers
Tanfield Chambers


 

Expert Witness of the Year

Winner:
John Byers of LBB Chartered Surveyors

Highly Commended:
Einar Roberts of Cluttons LLP

Finalists:
Einar Roberts of Cluttons LLP
John Byers of LBB Chartered Surveyors
Vanda Kelsey of Knight Frank LLP


 

Valuer of the Year

Sponsored by

JPC Law

Winner:
Justin Shingles of Justin Shingles Ltd.

Highly Commended:
Prosper Marr-Johnson of Marr-Johnson & Stevens

Finalists:
Jeremy Dharmasena of Knight Frank LLP
Justin Shingles of Justin Shingles Ltd.
Prosper Marr-Johnson of Marr-Johnson & Stevens


 

Valuers of the Year

Sponsored by

Wallace LLP

Winner:
Savills

Highly Commended:
Cluttons LLP
myleasehold Ltd

Finalists:
Cluttons LLP
Leasehold Valuers LLP
Marr-Johnson & Stevens
McDowalls Surveyors Limited
myleasehold Ltd
Savills


 

Young Professional of the Year

Sponsored by

HowardKennedy_logo

Winner:
Rachel George of Bircham Dyson Bell

Highly Commended:
George Calvert of Pemberton Greenish LLP
Iris-Ann Stapleton of Streathers Solicitors LLP

Finalists:
Emily Fitzpatrick of Hart Brown Solicitors
George Calvert of Pemberton Greenish LLP
Iris-Ann Stapleton of Streathers Solicitors LLP
Louise Uphill of Blake Morgan LLP
Rachel George of Bircham Dyson Bell


 

Regional Professional of the Year

Winner:
Roger Hardwick of Brethertons LLP

Highly Commended:
Leasehold Team of Thackray Williams LLP
Tim Morgan of ODT Solicitors

Finalists:
Cassandra Zanelli of Taylor&Emmet LLP
Emily Fitzpatrick of Hart Brown Solicitors
Harriet Thornton of LCF Law
Landlord and Tenant Department of ODT Solicitors
Leasehold Team of Thackray Williams LLP
Roger Hardwick of Brethertons LLP
Tim Morgan of ODT Solicitors


 

Outstanding Achievement Award

Sponsored by

Winner:
Anthony Radevsky of Falcon Chambers


Other event sponsors:


 

Table gift sponsors:

Bircham Dyson Bell

 

Reception sponsor:

Charles Russell Speechly logo

 

Bar sponsor:

Forsters logo

Please click here to view the Enfranchisement and Right To Manage Awards 2015 winners.

 

The Awards are kindly supported by:

ALEP logo

FPRA logo

RICS logo

Vote

This year, once again, we are giving you the opportunity to act as the 5th Judge, with your chance to state from the shortlist who you would like to see win in each category. We also welcome any comments you would like to add to serve as an extensive benchmarking exercise. Your vote contributes to the judge’s decision, weighing 25% of the total score per entrant. Therefore, company large or small you have a chance to win.

VOTING CLOSES AT 5PM ON THE 26th MAY

If you have been shortlisted, CONGRATULATIONS! To help with your canvasing for votes, download the ‘Vote Now’ banner here, this can be used online and in email signatures. Good luck!

All voters need to register to vote and confirm they work within the property management industry.

STRICT Voting Rules and Restrictions:

  • Please only complete the voting ballot once for the entire shortlist. You CANNOT VOTE MULTIPLE TIMES
  • Please do not vote for yourselves or your own organisation, it will be evident and these votes will not be counted.
  • Only votes from those within the industry or leaseholders will be counted.
  • You do no have to vote in all categories, just the ones in which you have an interest and knowledge.

VOTES NOT ADHERING TO THE RULES WILL BE DISCOUNTED.

Voting Terms and Conditions Apply In participating in the voting process you are agreeing to the voting terms and conditions documented here.

If you would like to encourage your colleagues and clients to participate in the voting process you can share this webpage, but they must either work within the industry or be customers or clients of those that do, and must register first.

We are looking forward to celebrating the high levels of performance on the 8th June at The Hurlingham Club.